21.1.2021 - 8:00

Neste ei jaga hirme etanooliga bensiini suhtes

Aasta tagasi tõi Neste Eesti kütuseturule taastuvtoorainest diislikütuse Neste MY -
fotol Neste Eesti juht Dennis Antamo.

Neste Eesti peadirektori Dennis Antamo hinnangul on konkurendi Circle K  otsus loobuda etanooli sisaldavast bensiinist muu maailma trende arvesse võttes ootamatu samm. 

„Sellist hirmu etanooliga bensiini ees nagu on Eestis, mujal riikides ei ole. Eestis ei ole senimaani autod tee ääres seisnud, sest need on sõitnud etanooli sisaldava bensiiniga, ja ei näe me seda probleemi ka mujal maailmas,“ sõnas Neste Eesti juht.

„Ärilises mõttes me saame muidugi aru, mis on konkurentide fossiilse kütuse müügiotsuse tagamaad, kuid vastutustundliku ja keskkonda väärtustava ettevõttena ei pea Neste õigeks, et äriliselt lühiperspektiivsed ambitsioonid seatakse keskkonnahoiust kõrgemale,“ ütles Antamo.

Soomes ja Põhjamaades on etanooliga kütuseid kasutatud aastaid ilma igasuguste probleemideta, sama räägivad kogemused Lätis ja mujalgi Euroopas. Erinevalt paljudest teistest riikidest on Eestis jätkuvalt võimalik puhaste fossiilsete kütuste müük tänu Eesti paindlikule seadusandlusele, mis lubab täita bionõude statistikaga.

„Ka Nestel on kõik võimalused astuda sama samm, kuid Neste ei pea seda õigeks. Nii käitudes liiguksime keskkonnateemadel maailmaga vastuvoolu ja see on väga lühike perspektiiv,“ jätkas Antamo.

Ta lisas, et selle asemel, et minna tagasi fossiilsete kütuste propageerimise juurde, peavad nii kütusemüüjad kui kogu riik tarbijat keskkonnateemadel harima ja suunata alternatiividele. Mida aeg edasi ja küpsemaks saab ühiskond, seda enam hindab tarbija keskkonda väärtustavaid ettevõtteid. 

Neste eesmärk on saavutada taastuvtooraine kasutamises ja ringmajandusel põhineval tootmisel maailmas liidripositsioon. Samuti töötab ettevõte selle nimel, et vähendada oma klientide kasvuhoonegaaside heidet vähemalt 20 miljonit tonni igal aastal aastaks 2030.

Circle K teatas teisipäeval, et hakkab müüma aastaringselt mootoribensiine, mis ei sisalda enam etanooli. Seadusest tuleneva taastuvenergia kohustuse täidab Circle K parafiinse diislikütuse (HVO) osakaaluga diislikütuses ja Circle K teenindusjaamades olevate elektriautode avalike kiirlaadijate rohelise elektriga.

„Nii maksu- ja tolliameti avaldatud statistika kui ka Circle K praktika näitab, et ligi 50 protsenti mootoribensiini klientidest kasutavad hetkel mootoribensiini 98, kuna see ei sisalda etanooli.  Me ei pea õigeks, et tarbijad, kes eelistavad etanoolita kütust, on olnud sunnitud kasutama kõrgema oktaanarvuga bensiini 98, kuigi nende sõidukile on soovituslik mootoribensiin 95, mis on ühtlasi tarbijale ka soodsam,“ selgitas Circle K Eesti AS peadirektor ja juhatuse liige Kai Realo.

Kontakt:
Risto Sülluste
Neste Eesti turundus- ja kommunikatsioonijuht
Tel: 5096653
 e-post: risto.sylluste@neste.com