Adblue

 

AdBlue-lisaaine Neste jaamadest

Neste D-jaamades müüdav lisaaine AdBlued saab kasutada uutes SCR-tehnoloogiaga varustatud veokites, bussides ja sõiduautodes. AdBlue kasutamine optimeerib mootori jõudlust, vähendab eralduvate heitgaaside hulka ning vähendab kütusekulu. Küttekulu vähenemine ulatub keskmiselt 5%-ni.

Mis on AdBlue?

AdBlue® on 32% karbamiidilahus kasutamiseks autodel. Saavutamaks nõutud kahjulike ainete tasemed heitgaasides (Euro-4, Euro-5, Euro-6), on peaaegu kõik veoautod ja rasketehnika valitud SCR-tehnologia järgi (Selective Catalyic Reduction). SCR tehnoloogiad põhinevad AdBlue lisamisel väljalaskeprotsessi, tekitades keemilise reaktsiooni, mille tulemusel muutuvad kahjulikud ained (NOx ) mittekahjulikeks – lämmastikuks ja veeks. Nimetus AdBlue® on Saksamaa Sõidukitootjate Assotsatsiooni (Verband der Automobilindustrie / VDA) poolt registreeritud kaubamärk – teaduslikult tuntud kui uurinvesilahus AUS-32. AdBlue nimetuse kasutamine võimalik vaid kui toode vastab ISO 22241-1 nõudmistele ning omades VDA luba.

AdBlue kulu

Keskmine AdBlue kulu on 1,5 liitrit 100km kohta. Autodel, mis vastavad Euro-5 standardile, on see 6% ning Euro-6 vastavusega autodel umbes 7-8% kogu kütusekulust. On ka väliseid faktoreid, mis mõjutavad AdBlue tarbimiskulu: nendeks on küttekvaliteet, mootori jõudlus. Käesoleval hetkel on kõikides registreeritud veoautodes spetsiaalne diagnostiline töövahend (OBD), millega saab kontrollida heitgaaside toksilisusnäitusid. Need süsteemid hoiatavad autojuhte, et kütusepaagis on AdBlue vedelik otsa saanud. Kui juht jätkab sõitu ilma AdBlued lisamata, lülitab diagnostikasüsteem sisse mootori pöördemomendi piiraja, mis võimaldab mootoril saavutada vaid 60% maksimaalsest pöördemomendist, ning salvestab ka andmed ilma AdBlueta liikumiseta.

Millised sõidukid seda vajavad?

AdBlued kasutatakse uutes SCR-tehnoloogiaga varustatud veokites ja bussides. SCR tuleb sõnadest selective catalytic reduction, mis tähendab valikulist katalüütilist vähendamist. SCR-katalüsaator paigaldatakse raskeveokite diiselmootori väljalasketorustikku. Katalüsaatori tegevus eeldab AdBlue lisaaine olemasolu, mida pihustatakse heitgaasi hulka enne katalüsaatorit. Selle jaoks varustatakse sõidukid lisaks tavalisele kütusepaagile ka 80-120-liitrise AdBlue paagiga.

Kuidas AdBlue kulusid kärbib?

AdBlue kasutamine optimeerib mootori jõudlust, vähendab eralduvate heitgaaside hulka ning vähendab kütusekulu. Küttekulu vähenemine ulatub keskmiselt 5%-ni. Samuti on täiendavalt võimalusi kokku hoida kaugteeautojuhtidel, kuna AdBlued kasutavad veoautod saavad Euroopa Liidus kiirteemaksudelt soodustust.

AdBlue turvalisus

AdBlue vedelik on ohutu nii inimestele kui ka loomadele. See on mittemürgine, samuti ei ole ta ka plahvatusohtlik või süttiv. Madalamate kui –11°C temperatuuride puhul vedelik kristalliseerub, ent see ei mõjuta tema edasist kasutamist. Kui sõiduk käivitub, sulab vedelik taas ilma kvaliteeti rikkumata. Vedeliku sattumisel nahale tuleb määrdunud kohta pesta rohke veega. Vedeliku allaneelamise korral tuleb juua rohkelt vett ning pöörduda arsti poole.

AdBlue ja euronõuded?

AdBlue abil on olnud võimalik heitgaaside järeltöötlemise käigus täita nii EURO IV nõudeid kui ka 2009. aastal jõustunud Euro V keskkonnanormide nõudeid. Enamus autotootjaid nagu IVECO, Daimler Chrysler, DAF ja Volvo/Renault kasutavad uute keskkonnanormide täitmiseks samasugust lahendust.

Lisaainet saab tankida mugavalt püstolist järgmistes Neste jaamades: 

Tallinnas ja Harjumaal:
Neste Vesse, Peterburi tee 52
Neste Peterburi tee, Peterburi tee 99
Neste Suur-Sõjamäe, Suur Sõjamäe 35c
Neste Laagri, Laagri, Pärnu mnt 556c (olemas sõiduauto püstol)
Neste Luige, Luige alevik
Neste Keila D-jaam, Paldiski mnt 35/4
Neste Iru, Narva mnt 219, Viimsi (olemas sõiduauto püstol)
Neste Jüri, Uus-Ringi tee 1, Jüri alevik
Neste Sõle, Sõle 25a, Tallinn (olemas sõiduauto püstol)

Tartus
Neste Ringtee, Ringtee 52
Neste Ropka, Võru 244

Pärnus
Neste Riia mnt, Riia mnt 110C
Neste Niidu, Niidu 9, Pärnu (olemas sõiduauto püstol)

Mujal Eestis
Neste Rapla, Tallinna mnt 1, Rapla (olemas sõiduauto püstol)
Neste Viljandi, Tallinna mnt 97d
Neste Sillamäe, Tallinna mnt 9b
Neste Mäo, Järva maakond, Mäo, Lõigendi
Neste Haljala, Metsvindi tee 1b, Haljala
Neste Võru D, Pikka 6, Võru

Rohkem infot leiad AdBlue kataloogist.