Kuidas PSD2 mõjutab Neste äpiga tehtud makseid alates 1. jaanuarist 2021

Teine ELi makseteenuste direktiiv (PSD2) jõustub 1. jaanuaril 2021. Direktiiv mõjutab ka Neste äpiga tehtud makseid. Selle mõjud Neste äpi kasutajatele varieeruvad, sõltuvalt ostu tegemiseks kasutatavast maksekaardist.

Eriti mõjutab PSD2 panga väljastatud deebet- ja/või krediitkaardiga tehtud oste. Direktiiv ei mõjuta Neste maksekaardiga Neste äpis tehtud makseid. 

Rohkem teavet PSD2 mõjudest Neste äpile ja maksetele on toodud allpool.

 

Mis on PSD2?

PSD2 on ELi-ülene makseteenuste direktiiv, mille eesmärk on muuta veebi- ja mobiilimaksed tarbijatele turvalisemaks ja ennetada kuritarvitamist. Direktiiv muudab kliendi tugeva autentimise kohustuslikuks kõigi ELi-siseste veebimaksete puhul.

Mis on kliendi tugev autentimine?

Kliendi tugeva autentimise eesmärk on tagada, et makset tegev klient on maksevahendi tegelik omanik. Soomes toimub kaardiomanike tugev autentimine tavaliselt pankade väljastatud mandaadi abil. Elektrooniliste maksetehingute hulka kuuluvad näiteks internetipangamaksed, kaarditerminalitehingud, kaugmaksed ja veebipoemaksed (mobiilimaksed).

Kuidas mõjutab PSD2 Neste äpiga tehtud mobiilimakseid?

PSD2 mõju Neste äpi kasutajatele sõltub ostu tegemiseks kasutatavast kaardist. Praktikas nõutakse kliendi tugevat autentimist üha enam, kui Neste äpis kasutatakse maksevahendina panga- või krediitkaarti. Kliendi tugevat autentimist nõutakse peamiselt 30 eurot ületavate panga- või krediitkaardiga tehtud ostude puhul. Kliendi tugev autentimine ei ole tingimata vajalik alla 30-euroste ostude puhul (madala väärtusega makse erand). Selle otsustab pank, mitte Neste. Tugevat kliendi autentimist nõutakse ka väikeostude puhul, kui kõnealune ost on kuues järjestikune ost ilma autentimiseta, või kui autentimata tehtud järjestikuste ostude summa jõuab 100 euroni. Neste äpp juhatab kasutaja tema panga pakutud kliendi tugeva autentimise toiminguni, enne kui kasutaja saab tankimist alustada. Järgi rakenduse antud juhiseid. Lisaks kliendi tugevale autentimisele tuleb Sul sisestada kas oma Neste äpi PIN-kood või kasutada biomeetrilist autentimist (Face ID või sõrmejälg). Edaspidi ei piisa maksete autentimismeetodina ainult Neste äpi PIN-koodist või biomeetrilisest tuvastamisest.

Mul on Neste eraisiku maksekaart. Kas minu maksed muutuvad?

PSD2 ei põhjusta muudatusi Neste erasiku maksekaardi omanikele. Maksetehinguga seoses piisab autentimiseks Neste äpi PIN-koodist või biomeetrilisest autentimisest (Face ID või sõrmejälg) ka edaspidi.

Mis siis, kui tankimine maksab vähem kui 30 eurot?

Kliendi tugev autentimine ei ole üldjuhul vajalik alla 30-euroste maksete puhul (madala väärtusega makse erand). Selle otsustab lõplikult pank, mitte Neste. Siiski, kliendi tugevat autentimist nõutakse väikemaksete puhul pärast viit järjestikust autentimiseta tehtud makset, või kui autentimiseta tehtud järjestikuste maksete kogusumma jõuab 100 euroni.

Kas PSD2 mõjutab Neste rakenduse kasutuselevõttu?

Uus makseteenuste direktiiv mõjutab ainult makseid. Registreerumine ja sisselogimine ei muutu.

Mida saan teha, et muuta maksed rakendusega lihtsamaks pärast PSD2 jõustumist?

1. Veendu, et Sul oleks telefonisse või mobiilseadmesse paigaldatud oma panga autentimisrakendus Mobiil-ID või Smart-ID. See kiirendab kliendi tugevat autentimist Sinu seadmes. Samuti järgi oma panga internetimaksete kinnitamise juhiseid, kuna need toimingud võivad pankade vahel erineda.

2. Neste äpis maksete kinnitamiseks sõrmejäljega autentimise või Face ID kasutamine kiirendab tehingut, kuna Neste äpi PIN-koodi ei lähe vaja. Veendu, et Sinu seade toetaks biomeetrilist autentimist (Face ID või sõrmejäljega autentimine), ja aktiveeri see funktsioon Neste äpi seadetes, menüüs Seaded → Kasutaja andmed → Turvalisus. See kiirendab makse tegemist.

3. Veendu, et Sul oleks alla laaditud Neste äpi uusim versioon. Uusim versioon sisaldab alati kõige hiljutisemaid uuendusi, mis muudab rakenduse kasutamise Sinu jaoks lihtsamaks.
4. Mugavamaks tasumiseks telli Neste maksekaart. Neste eraisiku krediit- või ettemaksukaart äpis ei nõua makse kinnitamisel tugevat autentimist. Neste krediitkaart on Sulle TASUTA. Ei mingit kuumaksu, intressi ega teenustasu, ainult soodustused. Maksekaart kehtib ka Eestist väljaspool Lätis, Leedus ja Soomes.

 

Uue makseteenuste direktiivi kohta saab rohkem lugeda

PSD2 direktiiv ja avatud pangandus
Muudatused SEB mobiilirakenduses
Uue makseteenuste direktiiviga (PSD2) kaasnevate muudatuste jõustumine Eestis
What is the Payment Services Directive 2 (PSD2)?
LHV open banking ja PSD2 API liides
Luminor lansseeris 14. septembril oma avatud panganduse lahenduse
Mis on avatud pangandus?

Lisateavet saate ka oma pangast.