12.8.2020 - 11:26

Diiselauto keskkonnasääst sõltub kütusest

Neste Eesti
Pressiteade
12.08.2020

Et selgitada välja, kas auto keskkonnamõjud jäävad lubatud piiresse, mõõdetakse diiselautode puhul heitgaaside suitsusust. Kehtiva seadusandluse järgi pärast 1. juuli 2008 arvele võetud diiselmootoriga sõiduautode suitsususe tase ei tohi ületada 1,5 m-1. (Alates 1980 esmaregistreeritud sõidukite puhul ei tohi suitsususe tase ületada aga ülelaadeta mootorite puhul 2,5 m-1 ja turbomootorite puhul 3,0 m-1.)

Testis sõitis 2008. aasta Subaru Outback Boxer Diesel auto kuu aega traditsioonilise diislikütusega (Futura D) ning seejärel kuu aega täielikult taastuvtoorainest diislikütusega (Neste MY).

Kuu aega pärast traditsioonilise diislikütuse kasutamist mõõdeti Subaru Outback Boxer Diesel heitgaaside suitsususe tasemeks 0,94 m-1. Antud tulemus jääb lubatu piiresse. Teisi mõõtmisi Eesti autotöökodades diiselautode keskkonnaheidete kontrollimiseks ei teostata.

Seejärel sõitis sama auto vaid taastuvtoorainest Neste MY diislikütusega, mis on toodetud üksnes toiduaine- ja kalatööstuse jäätmetest ja jääkidest. Taastuvkütuse tankimist alustati, kui auto läbisõit oli 208 637 km ning kuu hiljem registreeriti auto läbisõiduks 210 247 km. Seejärel mõõdeti kuu aega üksnes taastuvkütusega sõitnud Subaru Outback Boxer Diesel heitgaaside suitsusust testiga, mis näitas tulemust 0,37 m-1.

„Keskkonna seisukohalt on oluline vahe, kas tarbida fossiilset või taastuvtoorainest diislikütust. Neste arvutuste kohaselt paiskab Subaru Outback Boxer Diesel, mis sõidab 18 000 km aastas, traditsioonilist diislikütust kasutades õhku 3173 kg CO2 aastal. Taastuvtoorainest diislikütust kasutades paisatakse sama arvu kilomeetrite läbimisel õhku 317 kg CO2 aastas – number, millesse on sisse arvutatud mitte ainult kütuse tarbimisel tekkiv keskkonnamõju, vaid ka kõik kütuse tootmisega seotud tegevused alates tooraine transpordist ja tootmisest,“ ütles Neste Eesti jaemüügijuht Kristi Pari.

Neste MY on tänaseni ainus Eestis saadaolev täielikult taastuvatest allikatest toodetud diislikütus, mille kasutamise alustamiseks ei pea sõidukiomanikud tegema täiendavaid investeeringuid oma sõidukitesse. Neste MY-d toodetakse patenteeritud NEXBTL-tehnoloogiaid kasutades. Seda võib segada fossiilse diislikütusega mistahes mahus või kasutada 100 protsendi ulatuses puhtalt.

Euroopa Autotootjate Assotsiatsiooni (ACEA) andmetel oli 2019. aastal Eestis sõitvatest sõiduautodest diiselautode osakaal 39 protsenti.

Lühidalt Nestest:

Neste (NESTE, Nasdaq Helsinki) loob ja arendab jätkusuutlikke lahendusi transpordi, äri- ja eratarbijate vajadustest lähtuvalt. Meie taastuvast toorainest tooted võimaldavad keskkonnateadlikel klientidel vähendada ökoloogilist jalajälge. Tootevalik on lai, pakume kvaliteetseid lahendusi ka lennundusele ja  plastitööstusele ning lisaks on Neste maailmas üks suurimaid taastuvtoorainel põhineva diislikütuse tootjaid. Meie püüd olla usaldusväärne koostööpartner, kelle teadmiste aluseks on laialdased teadusuuringud ja tootmisprotsessid jätkusuutlikud. Neste müügitulu oli 2019. aastal 15,8 miljardit eurot. Aastal 2020 tõusis Neste maailma kõige jätkusuutlikumate ettevõtete Global 100 nimekirjas 3. Kohale. Eestis tegutseb Neste alates 1989. aastast. Loe lisaks: neste.com

 

Kontakt:
Liis Bakhoff
Neste Eesti e-turunduse projektijuht
liis.bakhoff@neste.com