16.4.2018 - 17:50

Kuidas sünnivad Neste tulevikukütused?

Biojäätmetel, sealhulgas toiduainetööstuse jääkidel põhinevad Neste taastuvkütused on jõuline samm loodusvarade säästmise ning puhtama homse suunas.

Alates 2016. aastast on Neste tulevikukütuste teadusuuringutesse investeerinud üle 40 miljoni euro, tehes uute kütuste väljatöötamise nimel koostööd mainekate ülikoolide ja teadusasutustega. Koostöö tulemusel on leiutatud uus tehnoloogia biomassist vedelkütuste tootmiseks, mida täna lisatakse ka Neste Pro Diesel kütusesse. Pro Diesel on ühtlasi ainus turul saadaolev kütus, mis vastab ülemaailmse kütuseharta (World Wide Fuel Charter) rangeima, 5. kategooria nõuetele.

Tulevikukütus toidujäätmetest

Keskkonnasõbralikke taastuvkütuseid toodetakse Neste tehases Soomes Porvoos. Seal valmib ka tulevikukütus, mille tooraineks on biojäätmed ning mille keemiline koostis on seejuures identne fossiilkütusega. Fakt, et sellist kütust täna Soomes toodetakse, aitab kaasa taastuvkütuste laiemale kasutuselevõtule. Sisuliselt on Neste välja arendanud viisi, kuidas toota kütust toiduainetööstuse ülejääkidest – muuhulgas ka loomsetest rasvadest, nagu näiteks jõulupraadidest järele jäänud rasvast, mis inimestelt pühadejärgselt kokku kogutakse ning kütuseks toodetakse. Uue põlvkonna taastuvkütuste tehnoloogia järgi toodavad diiselkütust Neste Soome tehase neljast tootmisliinist kaks. Lisaks toodetakse tehases taastuvtoorainest ka mitmeid kütusekomponente, kokku 150 erinevat toodet. Tehase võimsus on 13,5 miljonit tonni aastas ehk üle 10 korra rohkem kui Eestis aasta jooksul kütust tarbitakse.

Oma transport tagab tippkvaliteedi

Olles teinud keskkonnasõbralike kütuste arendamisse suuri investeeringuid ja tootes kütusemaailma kõige karmimate nõuete kohaselt, tegeleb Neste ise ka oma kütuste transpordi ja müügiga. Eesmärk on hoida absoluutset kvaliteeti ja garanteerida, et autojuhid saaksid tanklatest täpselt sama kvaliteetset kütust kui seda toodetakse Neste tehases Soomes. Tehasest transpordib Neste oma kütuse Eestisse Muuga sadama kaudu. Sadamast tanklatesse jõuab kütus spetsiaalsete kütuseautodega.

Nestel on täna Eestis 60 automaatjaama ning paljudes tanklates on saadaval ka uue põlvkonna biolisandiga diislikütus Neste Pro Diesel, mis vähendab kütusekulu kuni 5 protsenti, tagab kuni 4 protsenti suurema mootori võimsuse ning vähendab oluliselt ka summutist väljapaiskuvate saasteainete hulka.

Värvikaid fakte:

  • Neste on maailma suurim taastuvtoorainest (jäätmed ja tootmisjäägid) valmistatud diislikütuse tootja, taastuvtoorainel põhinevaid lahendusi ollakse juurutamas ka lennundusse ja plastitööstusse.
  • Taastuvdiislikütuse tootmisel kasutab Neste ka... jõulusinkide rasva! Neste traditsioonilises „Singitriki“-kampaanias osales viimati üle 145 000 Soome majapidamise. Aktsiooni käigus koguti enam kui 44 000 kg jõulusinkide küpsetamisel eraldunud rasva. Selle rasvakoguse kaasabil valmistatud taastuvdiislikütusega saab sõita 14 korda ümber maailma.
  • Viimaste aastatega on Neste tulevikukütuste väljatöötamisse investeerinud üle 40 miljoni euro. Uue põlvkonna taastuvkütused sünnivad tihedas koostöös maailma mainekate ülikoolide ja teadusasutustega.
  • 2018. aastal saavutas Neste maailma  kõige jätkusuutlikumate ettevõtete Global 100 nimekirjas teise koha.