18.12.2015 - 0:02

Auto eelsoojendi – mugav, säästlik, turvaline

Hommikune esiklaasi jääst puhtaks kraapimine ja mootori vaevaline käivitamine pole meie kliimas sugugi paratamatus. Sõidukile paigaldatav eelsoojendi muudab talvehommikud märksa meeldivamaks.

Eesti kliimas peab autoomanik ligi pool aastat järjest istuma külma ja niiskesse autosse. Lisaks näitab statistika, et talvel toimub enamus liiklusõnnetusi sõidu esimese 15 minuti jooksul. Peamiseks põhjuseks on piiratud nähtavus jääs või uduste klaaside tõttu. Mootori külmkäivitused kulutavad mootorit ning suurendavad kütusekulu ja heitgaaside hulka. Ka on tänapäeva autode mootorid juba niivõrd tõhusa energiakasutusega, et külmema ilmaga ei piisa mootori jääksoojusest enam alati salongi soojendamiseks.

Eelsoojendatud mootor seevastu kulub käivitusmomendil tunduvalt vähem ja kasutab märgatavalt vähem kütust. Käivitades eelsoojendatud mootorit, väheneb heitgaaside hulk esimesel 4-5 sõidukilomeetril kuni 40%. Eelsoojenduseks kulunud kütuse- või elektrikulu kompenseerib sealjuures peaaegu täielikult sooja mootori väiksem kütusetarve.

Mida külmem on ilm, seda rohkem on eelsoojendatud mootorist kasu. Ekspertide poolt läbi viidud testid tõestavad, et üks auto külmkäivitus kulutab mootorit rohkem kui 80 kilomeetri läbimine. Ka on eelsoojendit kasutades salong sõitu alustades meeldivalt soe, aknad jääst ja udust puhtad – nii saad kohe ja turvaliselt sõitu alustada.

Eelsoojendussüsteeme saab paigaldada nii uutele kui ka juba kasutuses olevatele sõidukitele ning need jagunevad oma tööpõhimõttelt kaheks: elektrilised, vooluvõrgust (230V) töötavad eelsoojendid Calix ning kütuse baasil töötavad, autonoomsed eelsoojendid Webasto. Ning autoomanik saab valida, kas seade hakkab soovitud ajal tööle taimeriga või puldist, kõige moodsam lahendus aga võimaldab eelsoojendit juhtida lausa mobiiltelefoni abil.

Levinud on arusaam, et eelsoojendeid on mõtet kasutada vaid miinuskraadidega.  Tegelikkuses on mõistlik meie niiskes kliimas eelsoojendus sisse lülitada juba +5…+10 kraadi juures. Ning on vaid aja küsimus, millal ka Eestis Põhjamaade eeskujul nii avalikud kui ka kortermajade juurde rajatavad parklad autosoojendite pistikupesadega varustatud saavad.

Lõpetuseks hea uudis Neste klientidele: Neste kaardi esitamisel on Autoeksperdis kõik tooted ja teenused 5% soodsamad.

Eelsoojendite kohta saad rohkem lugeda SIIT

Küsige pakkumist meie healt partnerilt Autoeksperdilt SIIT