25.1.2018 - 9:49

Singitriki kampaania ületas ootused – üle 145 000 Soome majapidamise saatis oma singirasva taastuvkütuse tootmiseks ümbertöötlemisse

Üle 145 000 Soome majapidamise tõi oma jõulusinkide küpsetamisel saadud rasva Nestele taastuvdiislikütuse tootmiseks. Singitriki-nimelise kampaania käigus kogutud rasvast valmistatud kütusega saaks sõita 14 korda ümber maailma.

Jõuluajal valmivad sadades tuhandetes kodudes üle kogu Soome rasvased ja maitsvad jõulusingid. Ent uskuge või mitte, rammusast jõuluroast võib olla märksa rohkem ja laiemas mõttes kasu kui vaid tubli kõhutäis.

Singitrikk? Mida see tähendab?

Singitrikk on Soome Keemiatööstuse Föderatsiooni algatatud koostööprojekt, mille eesmärk on tuua ringmajandus tarbijale lähemale. Inimesed osalevad kampaanias, tuues singirasva kogumiskohtadesse. Siit edasi viiakse rasv Neste Porvoo rafineerimistehasesse, kus jäätmerasvadest saab Neste MY taastuvdiislikütus. Tavalise, fossiilset päritolu diislikütusega võrreldes vähendab jõulusingirasvast valmistatava Neste MY taastuvdiislikütuse kasutamine kütuse kogu elutsükli jooksul tekkivaid kasvuhoonegaasi heitkoguseid kuni 90%.

Kampaanias osales üle 145 000 Soome majapidamise, mis oli möödunud aastaga võrreldes peaaegu neli korda rohkem. Koguti üle 44 000 kg singirasva ja see on piisav kogus toormaterjali, et Neste MY taastuvdiislikütusega sõita 14 korda ümber maailma.

Inimeste teadlikkus kasvab

Kuna üle Soome oli inimeste päralt 150 rasvakogumiskohta, siis selle aasta kampaanias osalemine oli varasemast lihtsam ja paljudes kohtades olid kogumiskonteinerid peaaegu täis. Siiski ületas kokku kogutud toorainekogus kampaania korraldajate julgemadki ootused. „Eelmisel aastal osales meie esimeses singitriki kampaanias 40 000 Soome majapidamist,“ kirjeldab Neste kommunikatsiooni ja bränditurunduse valdkonna asepresident Osmo Kammonen. „Selline arv oli meile meeldiv üllatus. Selleks aastaks püstitasime eesmärgiks 100 000 majapidamist ja mõtlesime, et pingutasime sellega pisut üle. Olime taas üllatunud, et meie eesmärk täideti ja ületati mäekõrguselt. See näitab, et Soomes hinnatakse ümbertöötlemist väga ning inimesed on valmis pingutama ja oma panust andma.“

Mitte ainult puhtam kütus...

Singitriki populaarsuse kasvus peegeldub ka inimeste hoolivus mitte ainult puhtama keskkonna, vaid ka teiste ühiskonnaliikmete suhtes. „Kampaania alguses lubasime annetada väikese sissetulekuga perekondi toetavale heategevusorganisatsioonile Hope 20 000 eurot juhul, kui singitriki kampaanias osaleb 100 000 Soome majapidamist,“ märgib Osmo Kammonen. „Kuna püstitatud eesmärk sai kuhjaga ületatud, siis otsustasime suurendada annetust 25 000 euroni. Soovin siinkohal südamest tänada kõiki selles ringluskampaanias osalenuid.“

Fakte Singitrikist

Singitrikk on Soome Keemiatööstuse Föderatsiooni algatatud koostööprojekt.
Kampaania eesmärk on tuua ringmajandus tarbijaile lähemale seda väga konkreetsel kujul ellu viies.
Lisaks Soome Keemiatööstuse Föderatsioonile toetavad kampaaniat teisedki organisatsioonid: Neste, Lassila & Tikanoja, Honkajoki, Kesko kontsern, Soome pakendite ümbertöötleja RINKI, Atria, HKScan, Snellman, maanaiste nõustamisorganisatsioon, prügikäitlustehaste föderatsioon Suomen Kiertovoima KIVO ja munitsipaal-prügikäitlustehased, Soome kohalike ja regionaalsete ametkondade ühendus, Soome veevarustusettevõtete ühendus FIWA ning Soome keskkonnatööstused YTP.

Lisateave:
Osmo Kammonen,
Neste kommunikatsiooni- ja bränditurunduse valdkonna asepresident,
tel. +358504584885

Lisainfot leiad ka: www.kinkkutemppu.fi

Fakte Nestest

Neste on maailma suurim taastuvtoorainest (jäätmed ja tootmisjäägid) toodetud diislikütuse tootja, taastuvtoorainel põhinevaid lahendusi ollakse juurutamas ka lennundusse ja plastitööstusse.
2016. aastal oli Neste käive 11,7 miljardit eurot.
2018. aastal saavutas Neste maailma  kõige jätkusuutlikumate ettevõtete Global 100 nimekirjas teise koha.