18.12.2015 - 0:01

Käibele tuli uus ja turvalisem 20 eurone

25. novembril tuli käibele uus 20 eurone rahatäht, mida on keerulisem võltsida ning mille ehtsust on varasemast lihtsam kontrollida.

Uuele 20 eurosele on uudse turvaelemendina lisatud hologrammil asuv portreeaken. Pangatähte vastu valgust vaadates muutub aken läbipaistvaks ja sellesse ilmub Europe portree, mis on nähtav raha mõlemal küljel.

Europe oli Vana-Kreeka mütoloogiast tuntud Liibanoni printsess, kes oli nii kaunis, et temasse armus koguni peajumal Zeus. Ja nagu kaunitari nimigi vihjab – just tema järgi sai nime Euroopa. Pariisis Louvre’i muuseumis asuvalt rohkem kui 2000 aasta vanuselt vaasilt pärit Europe portreed kujutatakse ka uue rahatähe vesimärgil.

Lisaks vastu valgust vaatamisele saab uue rahatähe ehtsuses veenduda ka muul viisil. Raha kallutades tulevad selle esiküljel nimiväärtuse ümber nähtavale vikerkaarevärvilised jooned ja tagaküljel nimiväärtuse vikerkaarevärvilised kujutised.

Uus 20 eurone on trükitud puuvillpaberile, mis on katsudes tugev ja krabiseb. Rahatähe vasakul ja paremal serval aga on tunda lühikesed reljeefsed jooned.

Nagu värsket 20 eurost on lihtne kontrollida, on temaga ka lihtne automaattanklas kütuse eest maksta. Sularahaga tankimisest saab lugeda SIIT