25.8.2020 - 10:07

Neste ja Air BP suurendavad taastuvtoorainest lennukikütuste kasutamist Euroopas

Neste, maailma suurim taastuvtoorainest diislikütuse ja jätkusuutliku lennukikütuse (SAF) tootja ning rahvusvaheline lennukikütuste tarnija Air bp sõlmisid kokkuleppe SAF-kütuse tarnemahtude suurendamiseks lennundussektori klientidele 2020. ja 2021. aastal.

Mahtusid suurendatakse viis korda võrreldes 2019. aastaga. SAF-kütuse tarned Stockholmi, Oslo jt valitud Euroopa lennujaamadesse algavad lähinädalatel. 

Otsus  on tingitud tänaste ja Euroopa turule sisenevate lennundusettevõtete suurenenud nõudlusest keskkonnasõbraliku lennukikütuse vastu. SAF on toodetud 100% taastuvatest jäätmetest ja jääkidest. Täielikult sellele kütusele üleminek võimaldaks vähendada kasvuhoonegaaside heitkoguseid 80 protsendi võrra võrreldes tavalise reaktiivkütusega. SAF on läbinud samad kvaliteeditestid, mis fossiilne reaktiivkütus ning seda saab segada õhusõiduki kütusepaaki kuni 50 protsendi mahus. Täna on SAF ainus jätkusuutlik alternatiiv fossiilkütustele ärilennukite käitamiseks.

Neste võimekus toota jätkusuutlikkus lennukikütust on praegu 100 000 tonni aastas. Peagi avatav Neste Singapuri rafineerimistehase laiendus pluss võimalikud lisainvesteeringud Rotterdami rafineerimistehasesse suurendavad Nestes SAF-kütuse tootmisvõimekust 2023. aastaks 1,5 miljoni tonni võrra.

Air Bp on tarninud SAFi alates 2010. aastast ning täna kasutab seda üle 20 lennundusettevõtte ja 16 lennujaama.

2018. aastal teatasid Air bp ja Neste plaanist uurida ja arendada tarneahela lahendusi SAFi tarnimiseks lennujaamadele ja lennundusettevõtetele. 2019. aasta aprillis töötasid nad koostöös välja elujõulise tarneahel lahenduse säästva lennukikütuse jaoks Rootsi turule. Käesolev samm aitab suurendada SAFi kättesaadavust erinevates lennujaamades, kasutades parimal viisil ära Air bp’s ja Neste teadmisi tootmise, segamise, tarnimise ja ohutu käitamise valdkonnas.

 

Lühidalt Nestest:

Neste (NESTE, Nasdaq Helsinki) loob ja arendab jätkusuutlikke lahendusi transpordi, äri- ja eratarbijate vajadustest lähtuvalt. Meie taastuvast toorainest tooted võimaldavad keskkonnateadlikel klientidel vähendada ökoloogilist jalajälge. Tootevalik on lai, pakume kvaliteetseid lahendusi ka lennundusele ja  plastitööstusele ning lisaks on Neste maailmas üks suurimaid taastuvtoorainel põhineva diislikütuse tootjaid. Meie püüd olla usaldusväärne koostööpartner, kelle teadmiste aluseks on laialdased teadusuuringud ja tootmisprotsessid jätkusuutlikud. Neste müügitulu oli 2019. aastal 15,8 miljardit eurot. Aastal 2020 tõusis Neste maailma kõige jätkusuutlikumate ettevõtete Global 100 nimekirjas 3. kohale. Eestis tegutseb Neste alates 1989. aastast. Loe lisaks: neste.com

Kontakt:
Risto Sülluste
Neste Eesti turundus- ja kommunikatsioonijuht
Tel: 5096653, e-post: risto.sylluste@neste.com