6.2.2019 - 16:11

Miks maailm vajab plasti?

Kuigi räägitakse, et plasti tuleb vähendada ja see kujutab ohtu keskkonnale, ei tasu ka ära unustada, et maailm siiski vajab plasti. Mõnes eluvaldkonnas on see koguni möödapääsmatu – sel juhul saab keskkonda säästa taastuvtoorainest ja biomaterjalist valmistatud plasttooteid kasutades.

Need on kolm peamist põhjust, miks maailm vajab bioplasti.

1. Naftast toodetud plasti vähem kasutades võitleme kliimamuutuste vastu

Plasti saab toota ka biomaterjalist ja kasutada seal, kus praegu kasutatakse tavalist naftast toodetud plasti. Tootjatele ja plasti tarbivatele ettevõtetele annab see võimaluse vähendada oma sõltuvust toornaftast ja kasvuhoonegaaside heitkoguseid.

2. Plastitööstusel on võimalik muutuda jätkusuutlikumaks
Maailmas tarbitakse 300 miljonit tonni plasti aastas ja ennustatakse, et see number kasvab. Seetõttu on oluline hinnata, millistes eluvaldkondades plasti tõeliselt vajatakse ning kus võiks sellest loobuda. Näiteks on plast vajalik toidu- ja farmaatsiatööstusele, et tagada toodete ohutus ja tarbitavus. Plastpakendeid võib küll süüdistada kliimamuutuste põhjustamises, kuid on ka teine aspekt – need aitavad vältida toidujäätmete teket, mis moodustavad umbes 8% kõigist inimese põhjustatud kasvuhoonegaaside heitkogustest. Seega võib öelda, et plast ei ole „halb“, kui see ei satu pärast tarbimist loodusesse, vaid suunatakse ümbertöötlemisse.

3. Ringmajandust saab toimida efektiivsemalt ja plasti saab taaskasutada

Biomaterjalist plast, mida Neste valmistab taastuvtoorainest, on taaskasutatav ja ümbertöödeldav nii mehhaaniliselt kui ka keemiliselt. See võimaldab ehitada üles kiiremini toimivat plasti ringlust ning pakub lahenduse globaalsele plastiprobleemiga. Kas teadsid, et: * Bioplasti on võimalik kasutada autode, pakendite, tarbekaupade ja elektroonika, spordikaupade ja palju muu tootmiseks. * Bioplast sobib kasutamiseks toidu- ja farmaatsiatoodete pakendamiseks, isegi kui see on toodetud jäätmetest või jääkidest. Erinevad orgaanilist päritolu lisandid eemaldatakse bioplastist eeltöötlemise ja Neste poolt patenteeritud NEXBTL- rafineerimistehnoloogiaga. * Kui bioplast pärast tarbimist ära põletatakse, siis põlemisest tekkiv süsinikdioksiid on taastuvenergia, mitte fossiilset päritolu allikatest tekkiv uus süsinikdioksiid. 

Nestest

Neste kontsern toodab enamikku tähtsamaid naftatooteid ning on üks suurimaid taastuvtoorainel põhineva diislikütuse tootjaid maailmas. Soomes ja Baltikumis kuulub Nestejaamade võrku üle 1000 teenindus-, automaat- ja D-jaama. Eestis tegutseb Neste alates 1989. aastast ning jaamade võrku kuulub 61 iseteenindusjaama. 2018. aastal oli Neste suurim äriühingust maksumaksja Eestis.

Lisainfo:

Risto Sülluste Neste Eesti turundus- ja kommunikatsioonijuht
Tel: 5096653,
E-post: risto.sylluste@neste.com