26.6.2018 - 13:30

IKEA ja Neste astuvad sammu naftavaba tuleviku suunas

IKEA ja Neste leidsid viisi, kuidas toota plastikut prügist ja jäätmetest nagu kasutatud toiduõlist ning säästva põllumajanduse jääkidest. Pilootprojekt uue taastuvtoorainest plastiku kaubanduslikes mahtudes tootmiseks algab sügisel 2018.

Plastik on traditsiooniliselt valmistatud naftast, selle kasutamisel on fataalne mõju keskkonnale ja kliimamuutustele ning tegemist on taastumatu loodusvaraga. Seevastu taastuvtoorainetest plastiku tootmine on keskkonnasäästlik ning annab IKEAle võimaluse loobuda fossiilkütuse kasutamisest plastiktoodete tootmisel.

IKEA ja Neste alustasid koostööd 2016. aastal eesmärgiga jõuda tulemuseni, mis aitaks peatada toornaftast plastiktoodete toomise. Tänaseks on ettevõtted jõudnud lahenduseni, kuidas toota polüpropüleen- ja polüetüleenplastikut prügist ja jäätmetest nagu kasutatud toiduõli ja taimsed jäätmed. Polüpropüleen (PP) ja polüetüleen (PE) on enimkasutatavad plastiku materjalid.

"Meie jaoks tähendab see materjal olulist sammu naftavaba tootmise suunas. Mitte keegi pole seni väljaspool laboritingimusi suutnud toota polüpropüleenplastikut ilma naftat kasutamata. Koos Nestega oleme nüüd leidnud nüüd võimaluse, kuidas seda materjali toota kaubandusele vajaminevates kogustes," ütles Rootsi IKEA plastiktoodete valdkonnajuht Erik Ljungblad.

“Biotoorainest plastiku tootmine kaubanduslikes mahtudes on märkimisväärne saavutus Neste ja IKEA koostöös ning oluline samm Neste strateegiates. IKEA on esimene kasusaaja meie tootearendusest, mille eesmärk on aidata ettevõtetel ja kaubamärkidel minna üle naftal põhinevatelt toormaterjalidelt taastuvatele biomaterjalidele," ütles Neste innovatsiooni äriüksuse asepresident Tuomas Hyyryläinen.

Kaubanduslikes mahtudes 20% taastuvmaterjalist polüpropüleen- ja polüetüleenplastiku tootmise pilootprojekt algab sügisel 2018. Neste hakkab bioplastikut tootma 100%  taastuvast biotoorainest. IKEA plaanib uut plastikut kasutada tavalistes toodetes nagu säilituskastid. Esialgu on uuest plastikust tooted saadaval piiratud koguses.

Nestest

Neste kontsern toodab enamikku tähtsamaid naftatooteid ning on üks suurimaid taastuvtoorainest diislikütuse tootjaid maailmas. Soomes ja Baltikumis kuulub Neste jaamavõrku üle 1000 teenindus-, automaat- ja D-jaama veokitele. Eestis tegutseb Neste alates 1989. aastast ning jaamade võrku kuulub 61 automaatjaama. 2017. aastal oli Neste suurim äriühingust maksumaksja Eestis.