21.6.2016 - 8:45

EKSPERT: Mida teada enne suvist autoreisi?

Suvine automatk kuulub paljude inimeste puhkuseplaanide sekka, kuid selle õnnestumise suurimaid eeldusi on töökorras auto. Autoeksperdi asjatundja Eduard Vahemets annab nõu, mida tuleks teha enne pikema sõidu ettevõtmist.

Auto esimese korrasolekukontrolli peaks läbi tegema vähemalt paar nädalat enne reisi algust, sest puuduste ilmnemisel on siis veel piisavalt aega nende likvideerimiseks. Võta ühel õhtul pooleks tunniks aeg maha ja kontrolli:

  • mootori õlitaset,
  • jahutusvedeliku taset,
  • kindalaegast, et auto käsiraamat oleks kaasas (dokumente ei maksa seal muide reisi ajal hoida),
  • autokindlustuse kehtivust ja välismaale sõitmise korral rohelise kaardi olemasolu,
  • rehvimustrit ja –rõhku,
  • tulede korrasolekut,
  • kojameeste seisukorda,
  • varuratast, tungrauda ja mutrivõtit või rehvi paranduskomplekti olemasolu.

Kui oled mõnd parandus- ja putitamistööd edasi lükanud, siis tee see hiljemalt nüüd ära. Vahel võtab vajaliku varuosa saabumine pisut enam aega ja mõistlikum on aega müüa kui osta.

Et auto korrasolekus võimalikult kindel olla, siis soovitan siiski lasta autot teeninduses kontrollida, et veenduda veermiku, pidurite ja rihmade laitmatus korrasolekus. Teele võib teid jätta purunenud generaatoririhm, rattalaager või lõpuni kulunud pidurid. Parem karta kui kahetseda!

1 nädal enne reisi algust

Pikema autoreisi jaoks tuleb ka pikemalt valmistuda ning juhul, kui mõni nädal tagasi avastatud puudused on likvideeritud, tuleks nädal enne teeleasumist  teha veel järgmist:

kontrollida uuesti rehvirõhku,
kontrollida aknapesuvedeliku piisavust,
otsida üles või osta selle piirkonna kaart, kuhu minemas oled,
veenduda, et GPS-seade oleks komplektne ja selles on vajalikud kaardid,
osta autosse igaks juhuks vett ja natuke snäkke ning veenduda, et autoapteek oleks kõige vajalikuga varustatud.

1 päev enne reisi algust

Päev enne reisi algust kontrolli auto korrasolekut visuaalselt. Mõistlik on autosse pakkida ka suuremad kotid ja kohvrid, et isegi kui sisse magad, oleks muret vähem. Kontrolli veelkord üle GPS ja kaart ning veendu, et mobiiltelefoni autolaadija oleks kaasas. Samuti autodokumendid!

Mõistlik on kaasa võtta ka järgmised asjad: mänguasjad laste jaoks, (retsepti)ravimid, päikesekreem, putukatõrjevahend, majutusbroneeringute kinnitused, päikeseprillid, väike õmbluskomplekt, superliim, sularaha, tekid ja padjad.

Juhul, kui peaksid siiski teele jääma, aitab sind Autoeksperdi 24 h autoabi.

Abi oodates püsi autos. Seal on kõige turvalisem ning autot märgatakse tee ääres palju hõlpsamini kui sind. Märgatavuse tõstmiseks võid auto külge siduda midagi erksavärvilist, auto ümber toimetades kanna helkurvesti.

Enne väga pikka sõitu (nt Kesk- või Lõuna-Euroopasse või Skandinaaviasse) võiks umbes kuu aega enne teeleasumist lasta autot töökojas spetsialistil kontrollida lasta.

Mõnusaid suviseid sõiduelamusi!