30.4.2020 - 18:00

Aktsiisimaksu langus aitab kriisiga paremini toime tulla

Neste Eesti
Pressiteade
30.04.2020

1. mail jõustuv uus aktsiisimaks alandab diislikütuse hinna tarbijate jaoks 2016. aasta oktoobri tasemele. Läti ja Leeduga võrreldes jääb Eesti hinnatase endiselt pisut kõrgemaks, sest meil maksustatakse kohustuslikku biolisandit fossiilse kütusega samal tasemel, naaberriikides kehtib biolisandile aga madalam maksumäär, ütles Neste Eesti jaemüügijuht Kristi Pari.

Uued diislikütuse hinnad Neste jaamades on: 

• diislikütus Futura - 0,999 eurot liiter 

• diislikütus Pro Diesel - 1,079 eurot liiter 

• taastuvtoorainest diislikütus Neste MY - 1,790 eurot liiter 

Otsus alandada diislikütuse aktsiisi tuleb olulisel hetkel. Kristi Pari sõnul võib tänane järeleandmine riigi poolt saada aasta lõpuks korvatud, kui rahvusvahelised transpordiettevõtted tangivad oma kütuse edaspidi valdavalt Eestist.

Logistikaettevõtte Haanpaa OÜ juhi Tiit Pariku sõnul annab nüüdsest Läti ja Leeduga samal hinnatasemel saadaolev diislikütus Eesti vedajatele rahvusvahelises konkurentsis paremad tingimused ja maksud laekuvad Eesti riigile. ”Siiani oli diislikütuse hind Eestis oluliselt kõrgem kui Lätis ja Leedus  ning seetõttu olid paljud transpordiettevõtted konkurentsis püsimiseks viinud oma tankimised naaberriikidesse. Diislikütuse aktsiisi langetamisega kaasneb kindlasti positiivne mõju tankimiste Eestisse tagasitoomise näol. Ilmselt ei tooda 100% mahust siia tagasi, kuid see, mis võimalik, tuuakse Eestisse tagasi, seda eelkõige seni Lätis tangitud mahtude osas,” ütles Tiit Parik.

Diislikütuse peamised tarbijad Eestis on rahvusvahelised veoettevõtted, suur osa siseriiklikust transpordist ning põllumajandus- ja metsandussektor. „Soodsamast diislikütuse hinnast võidavad ka paljude teiste valdkondade ettevõtted ja väikeettevõtjad, kelle teenuste ja toodete hinnas moodustab transpordikulu märkimisväärse osa,“ lisas Kristi Pari.

Tarbijate kasu diislikütuse aktsiisi langusest on 50-liitrise paagitäie diislikütuse pealt umbes 7,5 eurot soodsam hind. See puudutab paljusid, sest Maanteeameti andmetel oli 2019. aasta lõpu seisuga Eestis kehtivat registreeringut omavatest sõiduautodest ja tarbesõidukitest 45 protsenti diiselmootoriga.

Neste andis kogu aktsiisi langusest tuleneva hinnavõidu klientidele edasi. Milliseks kujuneb hind järgnevatel kuudel, sõltub lisaks maksudele ka valmistoodete sisseostuhinnast maailmaturul ja kohaliku turu konkurentsist. 

Lühidalt Nestest:

Neste (NESTE, Nasdaq Helsinki) loob ja arendab jätkusuutlikke lahendusi transpordi, äri- ja eratarbijate vajadustest lähtuvalt. Meie taastuvast toorainest tooted võimaldavad keskkonnateadlikel klientidel vähendada ökoloogilist jalajälge. Tootevalik on lai, pakume kvaliteetseid lahendusi ka lennundusele ja  plastitööstusele ning lisaks on Neste maailmas üks suurimaid taastuvtoorainel põhineva diislikütuse tootjaid. Meie püüd olla usaldusväärne koostööpartner, kelle teadmiste aluseks on laialdased teadusuuringud ja tootmisprotsessid jätkusuutlikud. Neste müügitulu oli 2019. aastal 15,8 miljardit eurot. Aastal 2020 tõusis Neste maailma kõige jätkusuutlikumate ettevõtete Global 100 nimekirjas 3. kohale. Eestis tegutseb Neste alates 1989. aastast. Loe lisaks: neste.com

Kontakt:

Risto Sülluste
Neste Eesti turundus- ja kommunikatsioonijuht
Tel: 5096653, e-post: risto.sylluste@neste.com